Ingleborough and Whernside from Great Knoutberry
     www.settleharriers.org :: home > results > pen y ghent race
HomeScheduleGalleryLinks


Results - Pen y Ghent Race



2013 results:

See the main Pen y Ghent race page for a list of previous winners.

See also results of the races in 20082009, 2010, 2011 and 2012.

Pos Race No. Name Club Cat Time Summit Pos
1 100 Mark Addison Helm Hill M 47:25 1
2 120 Paul Webb U/A M 47:50 3
3 45 Craig Roberts Kendal AAC MV40 48:00 2
4 38 Jack Ross Staffordshire Moorlands AC MU20 48:03 5
5 16 Mark McGoldrick Wharfedale Harriers M 48:38 11
6 101 Sam Watson Wharfedale Harriers M 48:40 7
7 102 Nicholas Charlesworth Wharfedale Harriers MV40 49:21 8
8 126 Christopher Leigh Pennine Fell Runners MV40 49:31 6
9 40 Ted Mason Wharfedale Harriers M 49:55 9
10 9 Chris Loftus Keighley & Craven AC MV40 50:39 10
11 46 Dave Kirkham Wharfedale Harriers M 50:55 13
12 18 Tom Saville Dark Peak Fell Runners MU20 51:02 37
13 52 Chris Miller Harrogate Harriers M 51:11 12
14 80 Ashley Holt Rossendale Harriers M 51:28 14
15 121 Mark Chippendale Bowland Fell Runners MV40 52:44 15
16 134 Chris Newman Wharfedale Harriers M 53:29 17
17 14 Andrew Wainwright U/A MV40 53:39 18
18 50 Jack Wright Ambleside MU20 54:12 16
19 93 Sam Haggar Wharfedale Harriers MU18 54:30 21
20 118 Mike Robinson Dark Peak Fell Runners MV40 54:52 19
21 7 Mark Taylor U/A MV40 55:03 23
22 97 Andrew Jebb Bingley Harriers M 55:15 22
23 49 Robin Stones Helm Hill M 55:26 20
24 138 Edward Evans Wharfedale Harriers MU18 55:48 26
25 6 Carl Edmonds Black Combe MU20 56:00 24
26 86 Kieran Horrigan U/A MV50 56:03 27
27 107 Jim Ryder Ilkley Harriers MV40 56:11 25
28 143 Colin Moses Wharfedale Harriers MV40 56:24 28
29 137 William Evans Northumbria Uni M 56:48 29
30 12 Mark Sennett Wharfedale Harriers M 56:54 32
31 5 Dave McGuire Hyde Park Harriers MV50 57:06 35
32 3 Paul Martin Crabtree Wharfedale Harriers MV40 57:24 33
33 36 Keith Emery Knaresborough Striders M 57:32 30
34 11 Robert Paradise Calder Valley M 57:55 43
35 83 Howard Darwin Rotherham Harriers MV40 57:58 34
36 17 James Wright U/A M 58:00 37
37 99 Shaun Addison Helm Hill MV50 58:12 38
38 60 Ben Clare Queensbury M 58:28 39
39 90 Graham Anderson Cambridge & Coleridge M 59:00 31
40 55 Martin Roberts Todmorden MV50 59:03 45
41 47 Alex Brown Helm Hill MU20 59:10 46
42 53 Stuart McKleavy March Harriers M 59:15 48
43 64 Lynne Clough Chorley Athletic & Tri LV40 59:16 40
44 129 Rodger Dent Tintwistle Flyers MV40 59:24 49
45 29 Colin Whitaker Bowland Fell Runners MV50 59:33 58
46 78 Mark Irving Bowland Fell Runners M 1:00:27 53
47 13 Andy Hogg U/A M 1:00:37 47
48 74 Sam Thomas U/A M 1:00:39 41
49 68 Gary Platt Chorley Athletic & Tri MV50 1:00:42 52
50 74 Sam Thomas U/A M 1:00:46 41
51 68 Gary Platt Chorley Athletic & Tri MV50 1:00:47 52
52 39 Andrew Farnes U/A M 1:00:49 50
53 139 Rachel Pilling Pudsey & Bramley L 1:00:59 56
54 108 Andy Hewitt Rossendale Harriers MV50 1:01:02 63
55 63 James Edwards Lancaster & Morecambe AC M 1:01:10 57
56 85 Mark Nutter Clayton le Moors MV50  1:01:16 55
57 81 Jason Craven Rossendale Harriers M 1:01:20 51
58 124 Lukas Lee Keighley & Craven AC MV40 1:01:43 36
59 136 Andrew Lee Rossendale Harriers MV40 1:01:46 62
60 109 Anthony Thornton Settle Harriers MV40 1:01:51 60
61 15 Brian Miller Harrogate Harriers MV50 1:02:15 54
62 140 Graham Pilling Kirkstall Harriers M 1:02:24 64
63 57 Martin Farrar Wharfedale Harriers MV50 1:02:47 69
64 10 Mark Rogerson Settle Harriers M 1:02:51 61
65 91 Pete Hill Pudsey & Bramley MV50 1:03:33 79
66 105 Dennis Nelson Dallam MV40 1:03:35 89
67 76 Ian Newbold Wharfedale Harriers MV40 1:03:42 65
68 62 Neil Hindle FRA MV50 1:03:44 76
69 19 Rodger Alexander Gt Bentley Running Club MV50 1:03:57 68
70 110 Simon Fag U/A M 1:04:00 59
71 54 John Egan Wharfedale Harriers MV40 1:04:07 73
72 87 Mark Taylor Clayton le Moors M 1:04:21 27
73 31 Alison Weston Ilkley Harriers LV40  1:04:27 81
74 92 David Officer Kitans Boxing Gym M 1:04:38 77
75 103 Kevin Saville Dark Peak Fell Runners MV40 1:04:41 78
76 77 Carl Bradshaw Wharfedale Harriers M 1:04:46 84
77 66 Chris Taylor Mercia MV50 1:04:52 75
78 67 Alison Eagle Ilkley Harriers LV50 1:04:57 72
79 84 Bob Hudson Saltaire Striders M 1:05:00 74
80 142 Steve Woods Pudsey & Bramley MV50 1:05:06 67
81 117 Justin Eckersley U/A MV40 1:05:29 66
82 95 Andrew Dugdale Clayton le Moors MV50 1:05:36 71
83 135 Ali Newman U/A M 1:05:38 88
84 112 John Thompson Wharfedale Harriers MV50 1:05:40 92
85 123 Mark Whitaker Todmorden Harriers MV50 1:05:57 83
86 115 Trevor Murgatroyd Calder Valley MV50 1:06:07 80
87 72 Tom Pomfrett U/A M 1:06:24 82
88 30 Peter Singleton Blackpool MV50 1:06:38 86
89 48 Becky James Helm Hill L 1:06:55 90
90 56 Kevin Wacker U/A MV50 1:07:19 96
91 65 Andrew Wood Welland Valley M40 1:07:32 85
92 37 Harry Atkinson Bingley Harriers MV60 1:07:46 101
93 28 Norman Bush Ilkley Harriers MV70 1:08:03 91
94 133 Jamie Stephenson U/A MU20 1:08:05 93
95 82 John M Orrell Blackburn Harriers MV40 1:08:06 98
96 88 Rick Moore Clayton le Moors MV50 1:08:07 100
97 98 Mark Charnley U/A MV40 1:08:13 97
98 111 Ian Smith Bolton MV60 1:08:26 99
99 20 Jill Robinson Settle Harriers LV50 1:08:40 95
100 141 Rachel Boyd Pudsey & Bramley L 1:09:25 87
101 122 Christine Whitaker Wharfedale Harriers LV50 1:09:27 94
102 42 Jon Marsh FRA MV50 1:10:06 105
103 119 Ian Goodyear Bingley Harriers MV60 1:10:32 102
104 35 Trevor Symonds FRA MV50 1:10:55 106
105 144 Toby Sydes Calder Valley MV40 1:11:02 111
106 33 Robin Nicolson Clayton le Moors MV40 1:11:10 109
107 127 Jane Mellor Pennine Fell Runners LV40 1:11:12 103
108 125 Martin Smillie FRA MV50 1:11:23 107
109 89 Peter Dugdale Clayton le Moors MV50 1:11:47 112
110 104 Paul Jackson Howgill Harriers MV40 1:11:52 104
111 24 Arthur John Warren FRA MV60 1:11:59 110
112 116 David Timmins FRA MV60 1:13:16 121
113 79 Peter S Nuttall Rossendale Harriers MV50 1:13:18 114
114 41 David Parminter Black Combe MV50 1:13.54 117
115 1 Sally Handford Keighley & Craven AC LU18 1:14.26 113
116 27 Paul Carlisle Gt Bentley Running Club MV50 1:14.34 115
117 113 Neil Taylor Wharfedale Harriers MV50 1:15.21 116
118 34 Steve Hunn Skipton AC MV50 1:15.23 122
119 106 Phil Corris Lancashire Constabulary MV50 1:15.24 119
120 4 Caren Crabtree Wharfedale Harriers L 1:15.42 120
121 25 John Agg FRA MV50 1:15.57 124
122 132 Katherine Beaumont Settle Harriers L 1:16.08 118
123 131 Graham Jameson Lancaster & Morecambe AC MV70 1:16.18 108
124 130 Camile Askins Keighley & Craven AC LV40 1:16.23 123
125 94 Nichola Horsfall Clayton le Moors LV50 1:16.59 130
126 114 Andrew Brewer U/A M 1:18.00 127
127 59 Graham Schofield Chorley Athletic & Tri MV60 1:18.01 131
128 96 Sheena Cottam Garstang LV40 1:18.06 126
129 43 Jo Francis Nichols Black Combe LV50 1:18.34 133
130 61 Linda Edmondson Wrekin Road Runners LV50 1:19.40 135
131 51 Selwyn Wright Ambleside MV50 1:20.08 136
132 44 Val Gill Black Combe LV50 1:20.20 132
133 73 Kirsty Julia Marsden U/A L 1:21.53 125
134 128 Amanda Newham Ilkley Harriers LV40 1:22.22 129
135 71 Lorna Moore U/A L 1:23.48 134
136 2 John Minton Chorley Athletic & Tri MV70 1:24.26 137
137 8 Anne Milner Wharfedale Harriers MV40 1:24.50 139
138 70 Anne Handley Wharfedale Harriers LV40 1:25.46 138
139 69 Sue Morley Ilkley Harriers LV50 1:25.51 141
140 22 Samuel Icing Gt Bentley Running Club MU18 1:32.52 140
141 23 Katie Ellis Gt Bentley Running Club L 2:11.07 144
142 26 Lex Carlisle Gt Bentley Running Club LV50 2:11.08 143
143 21 Mark Crittenden Gt Bentley Running Club MV40 2:14.38 142
144 32 David Johnson U/A M Retired 128