Settle Hills Race 2018

 
Position First Name Surname Cat Time Club  Comments
1 Chris Holdsworth Man 48:10 Clayton-le-Moors Harriers 1st Man
2 Harry Holmes Man 49:34 Pudsey & Bramley AC 2nd Man
3 Tom Addison Man 49:46 Helm Hill Runners 3rd Man
4 Sam Stead Man 50:29 Keswick AC
5 Steve Franklin Man 51:02 Totley AC
6 Grant Cunliffe Man 51:12 Rossendale Harriers
7 Tom Cornthwaite Man 51:28 Salford Harriers
8 James Bellward Man 51:33 Royal Air Force AC
9 Gary Priestley Man 51:36 Salford Harriers
10 Mark McGoldrick Man 51:44 Wharfedale Harriers
11 Orlando Edwards MV40 51:49 Shaftsbury & Barnet Harriers 1st MV40
12 Michael Kallenberg Man 53:19 Cardiff  AAC
13 Joe  Johnston Man 53:31 Rossendale Harriers
14 Michael Malyon Man 53:43 Baildon Runners
15 Matt Brindle MV40 56:07 U/A
16 Christian Holmes MV40 56:11 Wharfedale Harriers
17 Charles Baker Man 57:29 Totley AC
18 Stephen Hall MV40 57:38 Ribble Valley Harriers
19 Richard Smith Man 57:41 Preston Harriers
20 Robert Webster Man 58:06 U/A
21 Ethan Hassell Man 58:21 Wharfedale Harriers
22 Joe Waller Man 58:59 Rossendale Harriers
23 Jon Green MV40 59:14 Preston Harriers
24 Annie Roberts Lady 59:39 Todmorden Harriers 1st Lady
25 Andy Berry MV40 59:54 Barlick FR
26 Simon Collins Man 1:00:11 Preston Harriers
27 Luke Wakelin Man 1:00:15 Nidd Valley
28 Louisa Powell-Smith LV40 1:00:17 Ribble Valley Harriers 2nd Lady/1st LV40
29 Andy Whaley MV40 1:00:37 Preston Harriers
30 James Simon Man 1:00:50 Red Rose Road Runners
31 Simon Malyon Man 1:00:53 U/A
32 Breton Holdsworth MV40 1:01:11 Clayton-le-Moors Harriers
33 Jonathan Melia MV50 1:01:18 Rossendale Harriers 1st MV50
34 Lucas Payne MV40 1:02:13 Barlick FR
35 Lee Edwards Man 1:02:40 Barlick FR
36 Douglas Zinis Man 1:02:46 Calder Valley FR
37 Martin Lofthouse MV50 1:02:58 Nidd Valley
38 Hannah Jarvis Lady 1:03:09 Mynydd AC 3rd Lady
39 Rachel Pilling Lady 1:03:36 Pudsey & Bramley AC
40 John Rainford MV50 1:03:48 Preston Harriers
41 David Whitfield MV50 1:04:03 U/A
42 Volker Schwarzer Man 1:04:13 Red Rose Road Runners
43 Ben Grant MV60 1:04:21 Harrogate Harriers & AC 1st MV60
44 Monica Padulla Lady 1:04:34 Wharfedale Harriers
45 Chris Charnley MV40 1:04:37 Red Rose Road Runners
46 Frank Nightingale MV50 1:05:07 Red Rose Road Runners
47 David Naughton MV60 1:05:27 Clayton-le-Moors Harriers
48 Will Duggan MV50 1:05:38 Bingley Harriers
49 Kieran Horrigan MV50 1:05:45 U/A
50 Sean Robinson MV40 1:05:57 Howgill Harriers
51 Nigel Barnes MV50 1:06:20 Garstang AC
52 Colin Shuttleworth MV50 1:06:53 Preston Harriers
53 Ian Shaw MV40 1:06:59 U/A
54 Christopher Hewitson MV40 1:07:02 U/A
55 Deborah Gowans LV50 1:07:18 Accrington Road Runners 1st LV50
56 Martin Quinn MV40 1:07:27 Chorley Athletic and Triathlon Club
57 Ian Rowbotham MV50 1:07:48 Harrogate Harriers & AC
58 Brian Hainsworth MV40 1:08:51 Nidd Valley
59 Matt Wilcock MV50 1:08:54 Trawden AC
60 Michael Green Man 1:08:57 Fell Runners Association
61 Molly Ralphson LV40 1:09:01 U/A
62 Brian Hickey MV50 1:09:09 U/A
63 Fiona Hall LV40 1:09:12 Trawden AC
64 Chris Stubbs MV50 1:09:13 U/A
65 Mark Buskwood MV50 1:09:45 Totley AC
66 Tony Thornton MV40 1:10:11 Settle Harriers
67 Hannah Bateson Lady 1:10:30 U/A
68 Tara Robb Lady 1:10:34 Clayton-le-Moors Harriers
69 Michael Chelyard MV40 1:10:47 U/A
70 Chris Jewell Man 1:10:49 U/A
71 Chris Whicrook Man 1:10:50 U/A
72 Stephen Foster MV50 1:11:04 Fell Runners Association
73 Claudia Cottier Lady 1:11:16 U/A
74 Matthew Hirst Man 1:11:17 U/A
75 Nina Walkingshaw LV40 1:11:43 Howgill Harriers
76 Jim Harris MV40 1:11:44 Stainland Lions RC
77 Martin Roberts MV60 1:11:48 Todmorden Harriers
78 Rebecca Howard Lady 1:11:52 Settle Harriers
79 Tim Dempsey Man 1:11:54 Wharfedale Harriers
80 Michael Walsh MV60 1:12:01 Kendal AAC
81 Adrian Leigh MV60 1:12:18 Bentham Beagles
82 Edward Gilbertson Man 1:12:21 Chorley Athletic and Triathlon Club
83 Amie McAvoy Lady 1:12:24 Garstang AC
84 Nick Oddy MV40 1:12:42 Keighley & Craven AC
85 Nick Andralojc MV50 1:12:53 Harrogate Harriers & AC
86 Neil Fairburn MV50 1:13:05 Baildon Runners
87 Simon Franklin MV50 1:13:27 Fellandale
88 Darran Bowles MV40 1:13:34 Chorley Athletic and Triathlon Club
89 Paul Simkins MV40 1:14:02 Abbey Runners
90 Kevin Smith MV50 1:14:21 Red Rose Road Runners
91 Philip Butler MV50 1:14:43 Red Rose Road Runners
92 Peter Singleton MV60 1:15:02 Blackburn Harriers
93 Kathleen Auburey LV50 1:15:21 Helm Hill Runners
94 David White MV40 1:15:22 Helm Hill Runners
95 Paul Bradwell MV40 1:15:33 U/A
96 Dave Bradley MV50 1:16:09 Wharfedale Harriers
97 Matt Allen MV40 1:16:13 Valley Striders
98 Stephen Baker MV50 1:16:21 Chorley Athletic and Triathlon Club
99 Carol Morgan LV40 1:16:26 Nidd Valley
100 Roger Taylor MV50 1:16:28 Preston Harriers
101 Alan Appleby MV70 1:16:38 Preston Harriers 1st MV70
102 John Orrell MV50 1:17:05 Blackburn Harriers
103 Iain Jenkins MV50 1:17:53 Harrogate Harriers & AC
104 Ian Smith MV60 1:18:13 Bolton United Harriers
105 Michael Loughlin MV60 1:18:35 Preston Harriers
106 Phil   Robinson MV50 1:19:17 Nidd Valley
107 Dave Tait MV70 1:20:20 Dark Peak FR
108 Martin Smillie MV60 1:20:36 Fell Runners Association
109 Keith Brewster MV60 1:20:59 Valley Striders
110 Catherine Speakman Lady 1:21:04 Settle Harriers
111 Christopher Beattie MV60 1:22:30 Nidd Valley
112 Mark Warner Man 1:23:23 Blackpool Wyre & Fylde AC
113 Mark Checkley MV50 1:23:34 Lostock AC
114 Steve Taylor MV60 1:23:47 Preston Harriers
115 Peter Carter MV50 1:24:24 Preston Harriers
116 Carlos Benson MV40 1:24:39 Cheshire Hill Racers
117 Nick Harris MV60 1:24:42 Rossendale Harriers
118 Patricia Gill LV50 1:25:04 Skipton AC
119 J Dowdall MV40 1:26:42 Darwen Dashers AC
120 Jullian Simmons MV50 1:26:46 Harrogate Harriers & AC
121 Don Nichol MV60 1:27:08 Blackburn Road Runners
122 Richard Treitl MV60 1:27:16 Barlick FR
123 Anne Milner LV50 1:27:18 Wharfedale Harriers
124 Zoe Robinson Lady 1:28:00 Howgill Harriers
125 Basia Pawelczak Lady 1:28:45 Blackpool Wyre & Fylde AC
126 Tina Brocklebank LV40 1:29:01 Skipton AC
127 Vicky Sherringham LV40 1:29:25 Preston Harriers
128 Stewart Townsend Man 1:29:53 U/A
129 Alan Carrara Man 1:30:05 U/A
130 Shirley Everett LV60 1:30:44 Skipton AC 1st LV60
131 Roz Massey Lady 1:30:48 Totley AC
132 Gemma Lord LV50 1:30:57 U/A
133 Graham Schofield MV60 1:31:06 Chorley Athletic and Triathlon Club
134 John Wiseman MV50 1:31:30 Red Rose Road Runners
135 Debbie Porter LV40 1:32:02 Red Rose Road Runners
136 Dave Seaman MV70 1:32:33 Nidd Valley
137 Simon Scarr MV50 1:34:00 Blackpool Wyre & Fylde AC
138 Sue Roberts LV50 1:34:50 Todmorden Harriers
139 Alison Mercer LV50 1:35:49 Red Rose Road Runners
140 Robert McCurrie MV40 1:38:29 U/A
141 Olga Wiggins Lady 1:38:43 Preston Harriers
142 Sue Tonge LV60 1:39:14 Red Rose Road Runners
143 Allison Iles LV40 1:39:39 Nidd Valley
144 Nick Iles MV50 1:39:39 U/A
145 Tim Goddard MV50 1:44:11 Baildon Runners
146 Greg Oulton MV50 1:46:43 Lytham St Annes
147 Shaun Campon MV50 1:49:07 Dewsbury RR
148 Sarah Haslam LV40 1:49:25 Red Rose Road Runners
149 Alan Wilkinson MV60 1:49:25 Blackpool Wyre & Fylde AC
150 Fiona Robinson LV50 1:52:55 Nidd Valley
151 Neil Shuttleworth MV70 2:06:21 Glossopdale Harriers
152 Sarah Chalmers LV50 2:07:29 Nidd Valley
153 Sue Austin LV50 2:09:56 Red Rose Road Runners
154 Jenny Fairclough LV50 2:09:57 Red Rose Road Runners
155 Steve Hunn MV50 DNF Skipton AC